Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Projekty v Kladně
Komerční prostory v Praze
Kuchyně je místem, kde se setkává rodina, kde začíná každý den snídaní a kde vznikají nezapomenutelné okamžiky. Jak ale tento prostor přetvořit do moderní a ergonomické podoby? V tomto článku prozkoumáme, jak zkombinovat estetiku, funkčnost a nejnovější technologie, abyste dosáhli dokonalého designu, který nejen usnadní každodenní život, ale také přinese do vašeho domova svěží a inspirativní atmosféru.
Klíčová je ergonomie a funkčnost
Každý prvek moderní a ergonomické kuchyně by měl být navržen nejen esteticky, ale především s ohledem na pohodlí a praktičnost. Již na začátku plánovacího procesu je tedy důležité myslet na tzv. „pracovní trojúhelník“, který spojuje sporák, dřez a lednici. Tyto tři body by měly být v ideálním případě umístěny tak, aby pohyb mezi nimi byl co nejefektivnější.
S tím souvisí také rozvržení prostoru do jednotlivých kuchyňských zón, díky čemuž minimalizujete zbytečné kroky během přípravy jídla, vaření i úklidu. Toto pořadí umožňuje plynulý a logický tok činností v kuchyni:
Co se týče ergonomie, ta se pak promítá do výšky pracovní plochy, umístění zásuvek a rozložení spotřebičů, aby práce v kuchyni byla co nejméně namáhavá. Věděli jste například, že úroveň pracovní plochy si můžete přizpůsobit přesně podle svých potřeb? Málokdo si při zařizování kuchyně uvědomí, že standardní výška, tedy kolem 86 cm, optimálně vyhovuje lidem menšího vzrůstu, tedy do 170 cm. Pokud patříte k vyšším jedincům, nebo máte třeba problémy se zády a nechcete se při práci v kuchyni nepříjemně krčit, zvolte výšku linky od cca 91 až do 95 cm. Vysoce kvalitní vybavení, jako jsou tiché výsuvné systémy a měkké zavírání dvířek, pak přispívá ke hladkému a příjemnému používání kuchyně, což zvyšuje celkový komfort a spokojenost.
Jak na otevřený prostor a propojení s obývací částí?
Kuchyně je v dnešní době často součástí otevřeného prostoru, který spojuje právě kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Toto uspořádání je oblíbené díky tomu, že podporuje společenskou interakci a umožňuje být součástí dění i během vaření. Nápaditým prvkem, který může sloužit jako další pracovní plocha, jídelní pult či bar, je kuchyňský ostrůvek. Ten ale zpravidla zabere hodně místa. Je proto nutné jeho případné umístění do kuchyně opravdu pečlivě zvážit.
Otevřený prostor s sebou do kuchyně každopádně přináší více přirozeného světla, které zlepšuje atmosféru a činí místo pozitivnějším. Propojení s obývacím pokojem vytváří plynulý přechod mezi zónami pro vaření, stravování a odpočinek, což přispívá k harmonickému a ucelenému designu celého interiéru.
Technologie, která usnadní život
Kuchyně v duchu 21. století by měla dále být vybavena moderními technologiemi, které usnadňují každodenní vaření. Téměř standardem se dnes už stávají inteligentní spotřebiče, například trouby disponující přednastavenými programy na různé typy pokrmů. Ať už tedy chcete péct maso, pizzu, anebo jen dát vykynout těsto, stačí navolit příslušný program a vše ostatní si trouba nastaví sama. Dalším čím dál běžnějším pomocníkem se stávají ledničky s vestavěnými kamerami. Ty vám samy dle nákupního seznamu řeknou, co vám doma zrovna chybí.
Technologie mohou zahrnovat i chytré osvětlovací systémy (např. LED osvětlení), které se přizpůsobí vašim potřebám, nebo dotykové baterie, které zjednoduší manipulaci, když máte doslova plné ruce práce. Tyto inovace nejenže zlepšují funkčnost kuchyně, ale také dodávají prostoru až futuristický nádech a zvyšují jeho atraktivitu. Nezapomeňte ovšem zohlednit také energetickou úspornost spotřebičů, protože tím můžete ušetřit vlastní finance a zároveň být šetrnější k životnímu prostředí.
Minimalismus jako základ
Trendy moderní kuchyně charakterizují čisté linie, jednoduché tvary a minimum dekorativních prvků. To ovšem ani zdaleka neznamená, že kuchyně musí být nudná, naopak. Hladké povrchy, vestavěné spotřebiče a absence zbytečných nepraktických doplňků vytvářejí prostor, který působí vzdušně a přehledně. Použití neutrálních barev, jako je bílá, šedá nebo černá, v kombinaci s přírodními materiály, jako je dřevo nebo kámen, dodá kuchyni eleganci.
Minimalismus také přispívá ke snadné údržbě a čistotě prostoru. Díky jednoduchým tvarům a materiálům, které odolávají skvrnám a opotřebení, je úklid takové kuchyně rychlý a efektivní. Tento přístup zajišťuje, že vaše kuchyně bude vypadat stále jako nová, a to i po letech používání.
Jestliže se chcete v blízké době nastěhovat do nového bytu v Praze, který bude navržen opravdovými odborníky na zařizování interiéru, seznamte se s projektem SIJA Kamýk ve skvělé lokalitě Prahy 12. Bytové jednotky 2+kk disponují kuchyňskou linkou včetně spotřebičů, byty 1+kk pak navíc také nábytkem – můžete si tak být jisti, že srdce vašeho domova bude tlouct ve správném rytmu.
Inspiraci na bydlení v developerském projektu, kam se lze stěhovat ihned, pak nabízí poslední volné jednotky v projektu VESI Hostivař a v etapě TORNIO v areálu LAPPI Hloubětín.
Nově jsme také spustili prodej v pořadí desáté etapy v našem největším rezidenčním komplexu SUOMI Hloubětín s názvem TAMPERE, kde můžete vybírat z 68 bytů. Novinkou je i projekt TOIVO Roztyly – v rámci první etapy zde nabízíme celkem 88 jednotek.
Pokud máte zájem o pořízení nového bytu v Praze právě v projektech od YIT, obraťte se na obchodníky, a to buď telefonicky 800 200 666, nebo e-mailem na domov@yit.cz. Ti vám navíc mohou pomoci v rámci služby „vyměnit vaše bydlení za nové a úspornější“.