Zdravé a udržitelné bydlení

Zdravé a udržitelné bydlení

V našich projektech se snažíme naplňovat poslání YIT – šetrnost k životnímu prostředí je jedním z klíčových prvků filozofie YIT a v korporátní strategii máme vytyčeno několik environmentálních cílů. Hledáme a zavádíme ekologicky udržitelná řešení nejen během stavby, ale i následného provozu energeticky úsporných budov. Tzv. zelená výstavba je totiž způsobem, jak chránit přírodu a životní prostředí, a navíc přináší i komfortnější a zdravější bydlení pro své obyvatele.

V rámci strategie ESG (Environment, Social and Corporate Governance) jsme tak aktualizovali standardy v rámci naší Politiky udržitelnosti.

V listopadu 2021 se YIT stala první finskou stavební společností, která se zavázala stanovit cíle pro snižování emisí v rámci iniciativy Science Based Targets (SBTi). SBTi nyní verifikovala cíle, které si společnost YIT stanovila, a potvrdila, že jsou v souladu s Pařížskou dohodou a přispívají k omezení globálního oteplování na 1,5 stupně. Cíle společnosti YIT v oblasti snižování emisí jsou následující:

  • snížit absolutní emise skleníkových plynů ve Scope 1 a 2 o 90 % do roku 2030 oproti základnímu roku 2019
  • snížit absolutní emise skleníkových plynů ve Scope 3 o 30 % do roku 2030 oproti základnímu roku 2019

Jak vytváříme lepší prostředí pro život?

Úspora energií

Více jak 50 % emisí CO2 v našich projektech se vytváří během užívání objektu. Snažíme se proto již při navrhování projektů myslet na taková řešení vytápění, ohřevu teplé vody, spotřeby elektrické energie, chlazení, větrání a osvětlení, která budou při provozu budov co nejméně zatěžovat životní prostředí.

Proto instalujeme nejmodernější systémy a technologie, které jsou šetrné k přírodě a mají nízkou spotřebu energie. Animované video právě o energiích najdete na našem youtube.

Šetrné nakládání s vodou

V současné době globálního oteplování a sucha je neopomenutelnou součástí ekologického bydlení šetrné nakládání s vodou. Svedení dešťových vod do podzemních stok odvodňuje celá města a nepřináší v zastavěných oblastech potřebný účinek. Rychlý odtok vody z lokality způsobí povodeň zpravidla o mnoho kilometrů dále. Přitom na území, kde prší, zůstává země nenasycená. To je nebezpečné z více důvodů – nejenže není v daných lokalitách čím zalévat a rostliny nemohou přežít, ale také půda ztrácí svou úrodnost. Obyvatelé takových lokalit navíc žijí v nezdravém prašném prostředí.

Mezi základní cíle všech projektů YIT proto patří šetrné nakládání s vodou. Naučné animované video najdete na našem youtube.

Příjemnější život ve městech

Přírodní zdroje ani půda na Zemi nejsou neomezené. Zejména v Praze není dostatek vhodných volných pozemků a výstavba na zelené louce má své limity – obvykle chybí potřebná infrastruktura, velkým problémem bývá dopravní spojení, a navíc tak často vzniká nesourodá zástavba odlehlá od center měst, která nepřispívá k tvorbě kompaktních městských celků.

S tímto vědomím se ve YIT snažíme přistupovat i k výstavbě našich projektů. Více zjistíte v naučném videu na našem youtube.

Udržitelná výstavba

Ekologická, tzv. zelená výstavba je cestou, jak šetřit přírodu a životní prostředí. Téměř 40 % emisí skleníkových plynů totiž vzniká při výstavbě budov, nemluvě o enormní spotřebě přírodních zdrojů a energie. Nízkoenergetické domy a energeticky úsporné budovy neznamenají takovou zátěž pro životní prostředí jako ty běžné. Jejich obyvatelé díky moderním udržitelným technologiím ušetří náklady spojené s provozem budovy, a navíc se jim komfortně a zdravěji bydlí.

Ve YIT klademe velký důraz na používání nejmodernějších stavebních postupů a materiálů. Animované video právě o materiálech a udržitelných výrobcích najdete na našem youtube.

Udržitelnost v našich projektech

  • Klademe důraz na šetrnost k životnímu prostředí, která v dlouhodobém horizontu šetří i peněženky obyvatel. Například budova F v projektu HYACINT Modřany byla dokonce postavena v nejúspornější energetické třídě „A“. A jako první pasivní bytový dům v ČR získala od Centra pasivního domu osvědčení "Certifikovaný projekt pasivního domu" a po kolaudaci "Certifikovaný pasivní dům".

    Pro udělení certifikátů musela splnit velmi přísná mezinárodně uznávaná kritéria stanovená německým Passivhaus Institutem. Budova F tak nabízí tepelnou pohodu po celý rok, kterou zajišťuje systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Centrální rekuperační jednotka automaticky vhání do bytů čistý čerstvý vzduch bez průvanu. Přiváděný vzduch je navíc filtrován od prachů a nečistot, což ocení hlavně alergici a lidé náchylní k nemocem.

  • První vlaštovkou s komplexním systémem odvodu dešťových vod pomocí tzv. měkké infrastruktury v České republice se stal rezidenční areál KOIVU Zličín. Pod pojmem „měkká infrastruktura” se skrývá důmyslný systém akumulací, vsaků, retencí a odpařovacích ploch, který efektivně využívá srážkovou vodu a zabraňuje, aby bez užitku stékala do kanalizace. Zadržená voda zde tak slouží mimo jiné k zavlažování celého areálu o ploše téměř 30 000 m2 a tím k podpoře růstu místní vegetace.

  • Na území bývalého průmyslového areálu pily „Kaplan" stavíme projekt VESI Hostivař. Před zahájením stavby jsme odstranili skoro desítku chátrajících skladových objektů a betonové areálové komunikace. Zároveň jsme zlikvidovali zbytky stavebních materiálů a hromady odpadků, jež se u rozpadajících hal nahromadily. Naším cílem je zanedbané území kultivovat a přinést oživení do místa, které postrádalo smysluplné využití.

  • Navíc v tomto projektu poprvé použijeme tzv. ‚zelený‘ beton, tedy beton, kde je přírodní kamenivo zcela nahrazeno nadrceným směsným demoličním odpadem. K jeho hlavním přednostem patří úspora přírodních zdrojů a energie na jejich těžbu, podpora cirkulární ekonomiky využitím druhotných materiálů a snížení uhlíkové stopy. Jeho nižší koeficient tepelné vodivosti také přispívá ke zmenšení energetické náročnosti budov. V projektu VESI Hostivař poslouží beton z recyklovaného kameniva jako podkladový a dále jej využijeme na některé stěnové a výplňové konstrukce. Tím dojde ke snížení emisí CO2 o téměř 3 %.

  • V rámci udržitelného rozvoje rekonstruujeme také staré, chátrající nebo nevyužívané objekty. Příkladem se stal projekt PARVI Cibulka, který vzniká přeměnou bývalé továrny Meopta na moderní bydlení loftového typu. Hlavním záměrem je především vyzdvihnutí industriální duše bývalé továrny. Zachováváme proto základní stavbu s její velikostí a proporcemi a ponecháváme jí průmyslový ráz s řadou prvků, jako jsou například původní schodiště.

    Projekt PARVI Cibulka stojí naproti již dokončené rezidenci AALTO Cibulka. Oba propojuje společná recepce a soukromý vnitroblok se zeleným parkem s vodním prvkem, posezením a hřištěm pro děti.

  • Na místě bývalé zahrádkářské kolonie na ploše devíti hektarů budujeme náš dosud největší projekt SUOMI Hloubětín. Dříve zanedbané území brownfieldu jsme zde proměnili v novou moderní městskou čtvrť s téměř 900 byty. V moderním areálu plném zeleně rostou i komerční zóny, nová infrastruktura a plochy pro volnočasové aktivity i odpočinková místa. Pro rodiny s dětmi jsou k dispozici také dětská hřiště a nová mateřská škola.

  • V projektu SUOMI Hloubětín jsme zrevitalizovali část říčky Rokytky, čímž jsme doplnili vybudovaný systém koryt, průlehů a vsakovacích a retenčních nádrží pro šetrné hospodaření s vodou. Zrevitalizovaný úsek toku o délce několika set metrů díky novým meandrům a nivám lépe zadržuje vodu a zároveň tvoří přirozený biotop pro vodní živočichy, hmyz i ptactvo. Zanedbané břehy říčky jsme proměnili v odpočinkovou zónu, která může sloužit k relaxaci široké veřejnosti. Nejdříve jsme však museli odvézt přes 100 tun odpadu, neboť okolí Rokytky sloužilo jako černá skládka, a dále jsme stabilizovali svahy a vytvořili novou cestu. Pročistili jsme také dno říčky a meandry jsme osadili vodními rostlinami.

  • Prefabrikované prvky se hotové přivážejí kamiony rovnou na stavbu a zde je jeřáby zasazují do konstrukce domu. Předtím se vyrobí pod přísným dohledem ve specializované továrně – díky tomu se vše připraví v příjemnějším a bezpečnějším prostředí. Tato moderní technologie tak do našich staveb přináší ještě vyšší preciznost a kvalitnější provedení. Zároveň snižuje hlučnost a prašnost, a tak i okolí staveniště je v průběhu výstavby příjemnější pro život i práci zaměstnanců. Mezi projekty, ve kterých jsme právě tuto technologii použili, jsou LAPPI Hloubětín (etapy KEMI, RANUA, TORNIO), SUOMI Hloubětín (etapa PORI), VESI Hostivař, HAPPI Milánská a RIVI Bachova.

Prefabrikace

Za budoucnost stavebnictví bývá označovaná moderní a inovativní technologie prefabrikace. Přesunutí výroby stavebních dílů do komfortního prostředí továrny, kde jsou stálé a bezpečné pracovní podmínky, zrychluje a zkvalitňuje výstavbu. Na samotné stavbě pak probíhá pouze montáž.

K hlavním benefitům modulární výstavby patří:

  • zvyšování bezpečnosti práce
  • komfortnější pracovní prostředí se stabilními tepelnými podmínkami i lepším zázemím
  • stavbu neovlivňuje nepříznivé počasí
  • omezuje se hluk, ruch a prašnost v místě stavby
  • snižování emisí CO2
  • automatizace a robotizace výroby
  • snižování celkových nákladů
  • zrychlení výstavby

Postup výroby a následné instalace prefabrikovaných prvků v našich projektech si můžete prohlédnout níže.

Výroba a instalace prefabrikovaných koupelen

Výroba prefabrikovaných prvků

Instalace prefabrikovaných koupelen

Implementace uvedených ekologických prvků se v jednotlivých developerských projektech od YIT liší. Pro detailní informace o konkrétním vybavení vybraného domu či bytu se obraťte na naše obchodní zástupce.

Přihlašte se k odběru YIT novinek

Chci využít příležitosti a přednostně dostávat exkluzivní informace o výhodných nabídkách, o zahájení prodeje nových projektů, newslettery a další zajímavé tipy či inspiraci na bydlení.