V mateřské škole v SUOMI Hloubětín se konalo setkání odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva
Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Komerční prostory v Praze
Modulární výstavba má svá specifika. Na staveniště se přivážejí hotové moduly, např. celé koupelny, vyrobené ve výrobních závodech. To zrychluje výstavbu.
V roce 2007 představil Stave Jobs první iPhone – a dnes používají chytré telefony miliony lidí po celém světě. Dynamika změn, které s sebou přinášejí nové technologie pro náš současný život, dostala název „čtvrtá průmyslová revoluce“ a projevuje se všude kolem nás včetně stavebnictví. „Stavebnictví 4.0“ musí reagovat na aktuální problémy, trendy a životní styl. Používat stavební postupy, které výstavbu zkvalitní a také zrychlí. Jako lídr na trhu, který chce přinášet inovace na český rezidenční trh stejně jako v mateřském Finsku, jsme se proto letos stali jedním ze zakládajících členů Československé asociace modulární výstavby. Ta uspořádala 26. listopadu v Praze odbornou konferenci Modulární svět 2019.
Modulární výstavba má oproti tradiční výstavbě svá specifika. Na staveniště se přivážejí již hotové moduly (např. celá budoucí koupelna bytu), které již předtím vznikly ve výrobních závodech – a na místě se již pouze osazují do skeletu budovy. Díky této progresivní technologii se staví rychleji a kvalitněji vzhledem k tomu, že práce probíhají v teple a suchu továrny. Nehledě na to, že na staveništi není potřeba tolik dělníků a nemusí se brát žádné ohledy na počasí. Právě prefabrikace – tzn. výstavba z modulů – tak může být jednou z cest řešení současné neuspokojivé situace na trhu s bydlením.
Jsme velmi rádi, že jsme na konferenci mohli sdílet naše zkušenosti s prefabrikací z Finska a ze Slovenska. Marko Oinas, viceprezident YIT Housing Finland pro business development a inovace, ve svém příspěvku „Modulární výstavba v praxi“ uvedl, že YIT začala s prefabrikací ve Finsku již v roce 1970. A v roce 2015 již ve Finsku vyrobila 7 000 prefabrikovaných koupelen do svých rezidenčních projektů – některé z nich dokonce s tolik žádanými saunami. Jen samotné prefabrikované koupelny zkrátily dobu výstavby nových bytových domů ve Finsku o 2 měsíce. Nejlepším řešením je však podle Marka Oinase řešit celou prefabrikaci komplexně v rámci celého dodavatelského řetězce výstavby: aby bylo možné plně využít všech výhod prefabrikace, mělo by vše začínat již od architektonického návrhu projektu. YIT má již ve Finsku ve výstavbě pilotní projekt tohoto typu: bytový dům Tohtori se 63 byty, určenými pro nájemní bydlení, se právě staví v Tampere. Prefabrikované domy přitom mohou být i architektonicky velmi zajímavé: využívají například dřevo na fasádě.
Také Radek Pšenička, Business Developer Director YIT Slovakia, zdůraznil význam prefabrikace jako výstavby budoucnosti. Jednotlivými prefabrikovanými prvky mohou být např. i schodiště či výtahové šachty. I na Slovensku je YIT již na prahu prvního komplexně prefabrikovaného rezidenčního projektu.
Ani my v České republice nezůstáváme s prefabrikací pozadu: součástí vybraných projektů, jejichž výstavbu zahájíme příští rok, budou – stejně jako ve Finsku – prefabrikované koupelny. Těšte se již brzy na detaily!