Nové byty v Praze od YIT
Projekty v Praze
Projekty v Kladně
Komerční prostory v Praze
Lenka ve YIT pracuje jako Client Changes Manager a kromě přípravy klientských změn tráví podstatnou část pracovní doby s budoucími majiteli na stavbách nebo u dodavatelů. K designu se dostala postupně přes návrh vlastního domu, dnes už se kromě interiérů nebojí pustit ani do návrhů zahrad. Zjistěte, jaký styl designu Lenka preferuje, kde bere inspiraci nebo její tipy ohledně zařizování nového domova.
1. Ve YIT pracuješ jako Client Changes Manager a pomáháš klientům s návrhy bytů. Jak ses k designu původně dostala?
Když byly děti malé, rekonstruovali jsem několik bytů a náš dům, kde jsem se realizovala a moc mě to bavilo. Na základě této zkušenosti jsem se rozhodla věnovat návrhu interiérů naplno a vystudovala jsem školu designu v Holešovicích.
2. Jaké požadavky na změnu v rámci bytu mají klienti nejčastěji?
Nejčastější změny se týkají koncových prvků a jejich posunů, navýšení počtu zásuvek a výměna vany za sprchový kout. Dále někteří klienti mění základní standard za vyšší třídu – větší formát obkladů a dlažeb, bezfalcové dveře, nebo jiný materiál podlah.
3. Co bys klientům při realizaci interiéru doporučila?
Od začátku přemýšlet o výběru nábytku a jeho uspořádání, a na toto rozhodnutí klientské změny navázat. Pokud mají klienti možnost, tak si rozhodně sjednat interiérového designéra, který vše promyslí a navrhne. Tím se vyhnou situacím, že někde bude přebývat nebo chybět zásuvka, nebo že se jim někam nevejde oblíbený kousek. Peníze, které do designéra vloží, pak ušetří za pozdější úpravy. Dále doporučuji klást důraz na využití celého prostoru a navrhnout ho uživatelsky přívětivý, aby poté nebyli otroci úklidu – čím více zavřených skříněk, tím méně uklízení prachu. Pokud si necháte navrhnout interiér, je potřeba myslet na to, aby nebyl jen krásný, ale abyste se v něm cítili jako doma.
4. Kromě kanceláře trávíš velkou část pracovní doby na stavbách nebo u dodavatelů. Vyhovuje ti práce v pohybu?
Ano, mám ráda změnu a má práce mi umožňuje komunikaci napříč společností a s širokým spektrem dodavatelů. Jsem ráda tvůrčí.
5. Jsi designérkou téměř všech našich vzorových bytů. Jak při přípravě nového bytu postupuješ a z čeho vycházíš? Čelíš nějakým problémům při přípravě nebo je to „procházka růžovou zahradou“?
Při realizaci vzorových bytů je to jednodušší, protože se nemusím přizpůsobovat klientovi - byt se nabízí až po realizaci. Samozřejmě je to občas improvizace – vzorové byty se realizují při výstavbě, občas se musí ledacos upravit, případně posunout termín.
6. Kde nalézáš inspiraci a jak se udržuješ v obraze ohledně oborových trendů?
Sleduji Pinterest, inspiruji se časopisy. V rámci mé profese často navštěvuji naše dodavatele, kde se informuji o aktuálních trendech. Sleduji i vývoj v zahraničí. Před pár lety jsem například navštívila Itálii, kde jsem se zúčastnila exkurze do výrobny dlažeb a obkladů – velmi působivé a naučné. Trendů je mnoho, ale vždy začínám s myšlenkou, zda budu tvořit interiér v teplých nebo studených odstínech.
7. Jaký je tvůj osobní vkus? Řekla bys, že jde ruku v ruce se skandinávským, resp. severským stylem YIT?
Rozhodně preferuji skandinávský styl a sama tak i bydlím – proto se mi vzorové byty pro YIT dělají snadno. Severský styl je pro mě základ, a i při tvorbě standardů na to vždy myslím. Jsme finská firma, měli bychom si za tímto standardem tedy stát! Dále preferuji čistotu a ve svém domě jsem myslela i na to, aby byl co nejméně náročný na úklid, abych mohla trávit čas na zahradě, a ne v domě úklidem.
8. Máš kromě designu nějakou další vášeň, koníček, hobby?
Ano, psa a zahradu. Zahrada mě nabíjí a baví mě tvořit ji. Uměla bych si představit zahrady i navrhovat – od interiérů to zas tak velký rozdíl není.
9. Jaké je tvé životní motto?
"Co tě nezabije to tě posílí." – mnohokrát mi pomohlo 😊 .